• baner.jpg
  • baner_strona_1.jpg
  • baner_strona_2.jpg
  • baner_strona_3.jpg
  • baner_strona_4.jpg

 
Blog

Zasady pielęgnacji gwiazdy betlejemskiej

Poinsecja, popularnie nazywana gwiazdą betlejemską jest oznaką zbliżających się Świąt Bożonarodzeniowych, gdyż coraz częściej gości w naszych domach jako świąteczna ozdoba. Zdradzimy jak opiekować się rośliną by cieszyć się jej pięknem przez kilka miesięcy.

 

Po pierwsze kupujmy tylko u sprawdzonych sprzedawców. Musimy mieć gwarancję, że roślina nie była narażona na przeciągi i niską temperaturę. Bryła korzeniowa nie nie może być ani przesuszona ani zbyt mokra. By długo cieszyć się rośliną w domu wybieramy gwiazdę betlejemską o mocnych, mięsistych liściach, bez widocznych uszkodzeń i w początkowym stanie kwitnienia.

 

Po drugie starajmy się kupować poinsecję w dni bezwietrzne, w miarę ciepłe. By roślina nam nie zmarzła w drodze z kwiaciarni do domu poprośmy sprzedawcę o odpowiednie zapakowanie jej w papier, zaś przy dużym mrozie o dodatkową warstwę papiery zabezpieczającą naszą roślinę przed mrozem. Po przyniesieniu rośliny do domu zostawmy ją na pewien czas w papierowym kokonie by stopniowo przyzwyczaiła się do zmiany temperatury.

 

Po trzecie wybieramy odpowiednie miejsce bez przeciągów, bezpośredniego nasłonecznienia oraz zbyt suchego i ciepłego powietrza w pomieszczeniu. Poinsecja dobrze czuje się na stanowisku jasnym najlepiej na parapecie. Jeśli nasza gwiazda będzie stała w głębi mieszkania ustawmy ją w pobliżu lampy.

 

Odpowiednia temperatura dla naszej rośliny to między 18 a 22 stopnie, nie bezpośrednio przy grzejnikach.

 

Po piąte zadbajmy o to by podłoże naszej rośliny było cały czas lekko wilgotne. Nie dopuśćmy do tego by podłoże przeschło choćby na jeden dzień bo doprowadzi to do tego , że roślina zacznie zrzucać liście. Czasem wznowienie podlewania może okazać się nie wystarczające. Natomiast nadmiar wody może doprowadzić do gnicia korzeni i rozwoju choroby grzybiczej. Najlepiej podlewać umiarkowanie raz na dwa dni. Jeśli w pomieszczeniu gdzie stoi nasza gwiazda jest sucho warto rozpylić mgiełkę z wody.

 

Jeśli zauważymy jasne plamy lub brązowe brzegi liści jest to dla nas sygnał, że naszej roślinie brakuje składników odżywczych. W okresie kwitnienia raz na dwa tygodnie z podlewaniem dodajemy rozpuszczoną dawkę nawozu do roślin kwitnących. Przy nowo zakupionych okazach wstrzymajmy się z nawożeniem, gdyż zazwyczaj ich podłoże jest odpowiednio żyzne. Okazy kupione tuż przed świętami nawozimy nie prędzej niż w styczniu.

 

Po siódme od czasu do czasu przyjrzyjmy się liściom i kwiatostanie czy czasem nie żerują na nich szkodniki do których należą mszyce, wełnowce, tarczniki. Jeśli zauważymy na roślinie niepokojące osobniki zastosujmy Substral na mszyce lub inny preparat o systemicznym działaniu.

 

Ciekawostką jest fakt, że gwiazdę betlejemską uprawia się także na kwiat cięty, który cieszy nasze oczy w wazonie przez okres 2-3 tygodni.

 

Ważne! Przy uszkodzeniu pędów lub ich przycinaniu uważajmy na mleczny sok wypływający z nich, gdyż może on wywoływać podrażnienia skóry i reakcje alergiczne. Jak najszybciej dokładnie opłuczmy zabrudzone sokiem miejsce letnią wodą by resztki soku nie pozostawały na skórze. 

Serdecznie zapraszamy do odwiedzenia naszego stanowiska, gdzie znajdą Państwo zawsze świeże rośliny. Zaopatrujemy się tylko u sprawdzonych dostawców. Przy wyborze zawsze dokonujemy gruntownej selekcji, zwracając uwagę na ich wygląd i świeżość.

 

 

św. Mikołaj

Od najmłodszych lat św. Mikołaj przedstawiany jest nam jako uśmiechnięty starzec z długą, białą brodą, ubrany w czerwony strój i czapkę z białym pomponem na końcu. Na swych latających wielkich saniach zaprzęgniętych przez renifery przemierza świat dostarczając do domów prezenty.

 

Taki obraz świętego Mikołaja to nic innego jak fałszywa kreacja, którą stworzyła popkultura i branża handlowa.

 

Mikołaj był biskupem z Miry, który od najmłodszych lat był bardzo pobożny i chętnie pomagał ubogim, gdyż wywodził się z zamożnej rodziny.

 

Pewnego dnia Mikołaj dowiedział się, że jeden z mieszkańców Patary który wychowywał 3 córki popadł w biedę. By uchronić je przed nędzą i by mogły wyjść za mąż, pod osłoną nocy 3 krotnie wrzucił im przez okno sakiewkę z pieniędzmi.

 

Ta i wiele innych cudownych historii o życiu biskupa Miry przyczyniły się do jego beatyfikacji i na zawsze rozsławiły imię Mikołaja jako orędownika biednych i potrzebujących pomocy. Niewiele osób wie, że św. Mikołaj jest także patronem marynarzy. Podczas jego pielgrzymki do Jerozolimy na morzu rozpętała się potężna burza. Wokół biskupa zgromadziła się cała załoga prosząc o wstawiennictwo do Boga, który wysłuchał modlitw i statek ocalał.

 

W Polsce tradycję składania podarków w dzień św. Mikołaja rozpowszechnił ks. Piotr Skarga, który w Krakowie założył tzw. Skrzynkę św. Mikołaja, z której 6 grudnia wypłacano pieniądze dla biednych ale uczciwych dziewcząt by umożliwić im zamążpójście lub wstąpienie do klasztoru.

 

Gdzieniegdzie panował zwyczaj, że po domach chodził chłopiec przebrany za Świętego obdarowując dzieci jabłkami, a w domach gdzie były panny na wydaniu odczytywał ułożone przez siebie rymowanki o każdej z nich. Dziewczynie która nie wyszła w minionym roku za mąż dawał wianek z suchej koniczyny a młodej mężatce wianek z grochu.

 

Podarki z dawnych lat to pierniki, obwarzanki, drewniane zabawki, obrazki i ciepła odzież. Niegrzeczne dzieci nie otrzymywały prezentów, a bardzo niesforne otrzymywały rózgę.

 

W dzisiejszych czasach dzieci uświadomione przez swoich rodziców nie wierzą w św. Mikołaja, nie zdają sobie sprawy, że jest to postać historyczna, wyniesiona przez Kościół na ołtarze. Pamiętajmy, że dzień świętego Mikołaja ma na celu przede wszystkim sprawianie radości innym. Pamiętajmy także, żeby ta potrzeba rodziła się z serca, a nie z kolorowych wystaw i mody na mikołajki.

 

Andrzejki – co to za święto?

To święto mające długą tradycję w Polsce, obchodzone co roku w nocy z 29 na 30 listopada. Niegdyś wieczór andrzejkowy przeznaczony był tylko dla niezamężnych dziewcząt, gdyż panny które marzyły o wyjściu za mąż wróżyły.

 

Wróżby te dotyczyły oczywiście przyszłego męża, tego jak będzie wyglądał, skąd pochodził i jak się nazywał. Dla mężczyzn odpowiednikiem Andrzejek były Katarzynki. W dzisiejszych czasach poważne wróżby przekształciły się w niezobowiązującą zabawę gromadzącą ludzi obojga płci.

Więcej…
 

1 listopada

1 listopada w kościele katolickim obchodzona jest uroczystość Wszystkich Świętych. Tego dnia jak i dnia następnego w Dzień Zaduszny udajemy się całymi rodzinami na cmentarze by ozdobić groby swoich bliskich, przyjaciół, krewnych, znajomych wiązanką kwiatów, zapalamy znicz i odmawiamy modlitwę za dusze zmarłych wierząc, że cieszą się oni chwałą w domu Pana.

Więcej…
 
poprzednia12345678910następna

Copyright 2012 Deco Flores. Wykonanie: Studio WWW | Projektowanie stron www