• baner_strona_1.jpg
  • baner_strona_2.jpg
  • baner_strona_3.jpg
  • baner_strona_4.jpg
 

Kwiaty w twoim domu – Phalaenopsis

Storczyk Phalaenopsis jest najpopularniejszym przedstawicielem z bogatej rodziny storczyków.

 

Prawdziwym jest stwierdzenie, że storczyki to najprostsze a zarazem najtrudniejsze w uprawie kwiaty doniczkowe. Każda z odmian różni się wymaganiami w ich pielęgnacji.

 

Wybierając storczyk należy kierować się nie tylko tym czy podobają nam się kwiaty ale przede wszystkim warunkami jakie jesteśmy w stanie zapewnić tym okazom w swoim domu tj. światło, temperaturę, wilgotność powietrza.

 

Stanowisko

Storczyki lubią miejsca jasne, z dużą ilością rozproszonego światła. Idealnym miejscem jest wschodnia lub zachodnia wystawa. Na parapetach od strony północnej storczyk otrzymuje za mało światła, natomiast od strony południowej w okresie letnim trzeba uważać na poparzenia słoneczne. Ważną sprawą jest ustawić storczyka w odpowiednim miejscu i go nie przestawiać oraz nie obracać. Storczyki z rodziny Phalaenopsis źle znoszą zmianę miejsca, a skutkiem tego jest przerwa w kwitnieniu ponieważ kwiat będzie skupiał się na odpowiednim zwróceniu swoich liści w stronę słońca.

 

Podlewanie

Najlepiej podlewać je rano, wodą czystą, przegotowaną w temperaturze pokojowej najlepiej odstaną. Korzenia storczyków nigdy nie mogą stać w wodzie przez dłuższy czas. Przy podlewaniu należy zwrócić uwagę by nie zamoczyć stożka wzrostu bowiem grozi to zgniciem rośliny. Ważne jest obserwować ich korzenie i podlewać dopiero wtedy gdy korzenie są srebrne i gdy zniknie „rosa" na ściankach przezroczystej osłonki.

 

Storczyki możemy podlewać w dwojaki sposób:

  • moczenie: do naczynia wlewamy wodę w którą wstawiamy naszego storczyka i moczymy przez 15 do 30 minut. Po tym czasie wyciągamy kwiat z wody i pozostawiamy doniczkę w taki sposób by nadmiar wody mógł spłynąć.
  • przelewanie : przelewany naszego storczyka obficie wodą i odstawiamy na sito by nadmiar wody odciekł

Temperatura

Idealna temperatura w ciągu dnia dla tych kwiatów to 20o-25o natomiast w nocy 16o-18o.

Storczyki przeważnie tolerują nieco wyższe temperatury w okresie letnim lecz należy pamiętać, by nie dopuścić do jej przegrzania. Jeśli temperatura na naszym parapecie wskaże 35o należy roślinę przysłonić np. żaluzjami lub ją przestawić.

 

W okresie zimowym należy zwrócić uwagę na rośliny w trakcie wietrzenia pomieszczenia. Jeśli kwiat zostanie przewiany zimnym powietrzem może doprowadzić to do przemarznięcia liści a nawet śmieci całej rośliny. Pamiętajmy również o zabezpieczeniu rośliny podczas jej transportu zimą.

 

Wilgotność

Bardzo ważne jest zapewnienie dużej wilgotności powietrza. Zbyt mała wilgotność powietrza w pomieszczeniu to największy zabójca młodych pączków i rozwiniętych kwiatów. Wilgotność idealna to wartość pomiędzy 50% a 80% w temperaturze pokojowej.

 

Nawożenie

Nawożenie storczyków należy ograniczyć do nawożenia silnie rozcieńczonych nawozami.

W miesiącach od kwietnia do października nawozimy kwiaty raz w tygodniu, natomiast w okresie zimowym możemy nawozić raz na miesiąc lub w ogóle.

 

Przesadzanie

Storczyki są to rośliny które szybko rosną więc wskazane jest ich przesadzanie do większej doniczki w momencie kiedy „wyłazi" nam z dotychczasowej. Optymalnym okresem na przesadzanie jest wiosna ponieważ w tym okresie korzenia lepiej i szybciej przenikną podłoże a tym samym szybciej zaadoptują się do nowych warunków. Należy jednak pamiętać by korzenia powietrzne nie chować na siłę w korę tylko zostawić je na górze. Stare gnijące korzenia usuwamy. Uwaga - nie przesadzamy storczyków z kwiatem.

 

Zaleca się przesadzanie storczyków raz do roku, raz na dwa lata w nowe podłoże. Po przesadzeniu wstrzymajmy się kilka dni z podlewaniem.

 

Podłoże powinno być lekkie i przepuszczające powietrze, nie utrzymujące zbyt długo wilgoci bo grozi to zapleśnieniem lub zgniciem korzenia. Dobrym rozwiązaniem jest umieszczenie na dnie doniczki warstwy drenażowej np. z keramzytu.

 

Kiedy opadną kwiaty nie należy od razu obcinać pędu kwiatowego ponieważ zawiera on w sobie wiele substancji odżywczych. Najlepszym rozwiązaniem jest poczekać aż roślina sama go zasuszy. Jeśli pęd kwiatowy zostanie zasuszony tylko w części należy obciąć go tak aby pozostawić 1 cm suchego pędu.

 

Po zastosowaniu się do tych kilku prostych rad długo będziemy cieszyć się pięknem tych kwiatów.

 

  

 

Copyright 2012 Deco Flores. Wykonanie: Studio WWW | Projektowanie stron www