• baner_strona_1.jpg
  • baner_strona_2.jpg
  • baner_strona_3.jpg
  • baner_strona_4.jpg
 

Kwiaty w twoim domu – Cymbidium

cymbidium1Cymbidium to odmiana storczyków idealnie nadająca się dla początkujących gdyż jest rośliną bardzo łatwą w uprawie kwitnąca raz w roku, której kwiaty utrzymują się od miesiąca do trzech.

 

Dopiero po opadnięciu kwiatów gdy pęd kwiatowy ulegnie ususzeniu można go nisko wyciąć uważając by nie uszkodzić pseudobulwy i liści. Pędy kwiatostanowe są wypuszczane tylko raz z danej pseudobulwy dojrzałej w danym sezonie.

 

Uprawiamy je bardzo podobnie jak pozostałe storczyki. Uwielbiają zraszanie i wilgotne powietrze choć tolerują dość suche panujące w naszych domach. Temperatura, jaką powinniśmy im zapewnić do odpowiedniego wzrostu i bujnego kwitnięcia, to ok. 20 stopni Celsjusza.

 

Storczyki z tej rodziny powinny być obficie podlewane wiosną, latem i jesienią, natomiast zimą podlewanie należy ograniczyć. Korzystnie wpływa na nie także spryskiwanie liści ale tylko przy ładniej pogodzie i o odpowiedniej jakości wodą – deszczówką lub wodą destylowaną. Kwiaty należy zasilać nawozami do storczyków od marca do września, a od października do lutego – raz w miesiącu nawozem o mniejszej zawartości azotu.

 

Stanowisko powinno być bardzo jasne, lecz nie narażajmy roślin na bezpośredni kontakt z promieniami słońca.

Cymbidium przesadzamy wiosną po zakończeniu kwitnienia, dopiero wtedy gdy bryła korzeniowa wypycha roślinę na kilka centymetrow z doniczki lub gdy podłoże uległo rozkładowi ponieważ kwiaty te nie lubią naruszania ich bryły korzeniowej. Podłoże powinno być lekkie, porowate, zdolne utrzymać część wilgoci, ale doskonale odprowadzające wodę. Jeśli przy przesadzaniu chcemy podzielić roślinę należy pamiętać by podzielić kwiat tak by każda część miała trzy lub cztery pseudobulwy.

 

Przed przesadzaniem należy roślinę dobrze podlać by ich korzenia były elastycznie i w łatwy sposób dały się ułożyć w doniczce. Należy usunąć wszystkie martwe korzenia. Storczyka sadzimy na brzegu doniczki tak by najmłodsza pseudobulwa miała miejsce na środku. Ponieważ Cymbidia preferują ciasne doniczki należy pamiętać by nowa doniczka była niewiele większa od poprzedniej.

 

Po przesadzeniu rośliny nie podlewamy przez ok. 1-2 tygodnie by ewentualne uszkodzone korzenia mogły się zagoić.

 

Na liściach Cymbidium często żerują przędziorki. Aby się ich pozbyć należy raz w miesiącu zrobić roślinie prysznic wodą o temperaturze pokojowej. Jeżeli szkodniki mimo wszystko znów się pojawią trzeba w odstępach tygodniowych dokonać 3 oprysków odpowiednim środkiem owadobójczym.

 

Copyright 2012 Deco Flores. Wykonanie: Studio WWW | Projektowanie stron www