• baner_strona_1.jpg
  • baner_strona_2.jpg
  • baner_strona_3.jpg
  • baner_strona_4.jpg
 

Kwiaty w twoim domu – Sabotek zwany inaczej pantofelkiem Wenus

Sabotek to bardzo piękny, azjatycki storczyk o niezwykłych kwiatach. Przez swój wygląd często kojarzony jest z roślinami owadożernymi co nie jest prawdą. Owad zachęcony wyglądem kwiatów wpada do środka i oblepiony pyłkiem wylatuje przenosząc go na kolejne rośliny. Sabotki rosnąc w grupie innych storczyków wytwarzają specyficzny mikroklimat, w którym czują się najlepiej. Łodyżki kwiatów są kruche dlatego warto zabezpieczyć je podpórkami.

 

Uprawa tej odmiany storczyka jest dość trudna. Rozróżniamy odmiany ciepło- i chłodnolubne.

 

Przeważnie storczyki z marmurkowymi i wydłużonymi liśćmi są ciepłolubne i dobrze rosną gdy temperatura dnia mieści się w zakresie 21-27°C natomiast w nocy spada do 15-18°C. Gatunki chłodolubne mają z reguły jednolicie zielone, szeroko paskowate liście i kwitną głównie w zimie. Dla nich najlepszą temperaturą w nocy będzie 13-17°C, a w dzień 18-21°C. Jednak nie zawsze się to sprawdza dlatego bezpieczniej jest zastosować te reguły tylko do popularnych hybryd.

 

Stanowisko powinno być lekko zacienione zwłaszcza w okresie zimy. Roślina ta ma wysokie wymagania co do wilgotności powietrza w czasie wegetacji, powyżej 50-70%. Powinna być zraszana mgiełką z rana by liście obeschły przed nocnym obniżeniem temperatury lub ustawiona na podstawce z kilkucentymetrową warstwą mokrego keramzytu. Należy pamiętać by doniczka nie stała w wodzie i był dostęp powietrza do korzeni także od spodu. Podlewamy niezbyt obficie, gdy podłoże jest przeschnięte ale nie wysuszone wodą przegotowaną, odstaną i miękką o temperaturze pokojowej.

 

Sabotka przesadzamy około 1,5 miesiąca po kwitnieniu, co 2 lata do ziemi dobrze drenowanej, torfowej, której PH waha się w granicach 5-6. W odróżnieniu od większości storczyków, sabotki przeważnie rosną w ziemi dlatego dobrze jest zmieszać w równych częściach rozdrobnioną korę sosnową, keramzyt, roztłuczony drobno węgiel drzewny i perlit, układając na dnie doniczki drenaż z np. keramzytu. Doniczka nie musi być wysoka. Nawozimy kwiat raz w miesiącu, wieloskładnikowymi nawozami o dużej zawartości fosforu, przerywając dokarmianie jesienią.

 

Rozmnażając sabotka należy pamiętać, że robimy to tylko przy okazałych roślinach. Zdarza się tak, że przy przesadzaniu kwiat dzieli się sam tzn. przy wyciąganiu z doniczki sam dzieli się na 2 części.

 

Częstsze lub intensywniejsze dzielenie rośliny może doprowadzić do tego, że kwiat będzie słabo kwitł.

 

Sabotek to storczyk który nie jest zbyt często atakowany przez choroby. Jedna z nielicznych chorób to mokra zgnilizna. Zauważymy to kiedy w szybkim tempie liście będą brązowieć od nasady do wierzchołka wydzielając przy tym nieprzyjemny zapach. Gnicie liści może być spowodowane zbyt częstym podlewaniem kwiatu. Nadmiar wody jest dla sabotka szkodliwy.

 

 

Copyright 2012 Deco Flores. Wykonanie: Studio WWW | Projektowanie stron www