• baner_strona_1.jpg
  • baner_strona_2.jpg
  • baner_strona_3.jpg
  • baner_strona_4.jpg
 

Kwiaty w twoim domu – Vanda

Cechą charakterystyczną dla Vand jest jeden długi pęd, wąskie liście rozkładające się grzebnieniasto po obu stronach, długi i mocne korzenie trudne do schowania w jakimkolwiek pojemniku. Kwiaty o średnicy 4-12 cm wyrastają na cienkich łodyżkach i kwitną przeważnie przez 4-8 tyg. Często zdarza się, że po krótkiej przewie storczyki ponownie kwitną.

 

Storczyk ten jest bardzo ciekawym okazem również ze względu na fakt iż może on rosnąć bez doniczki i podłoża z korzeniami przyczepionymi np. do kratek ale ważne jest by zapewnić mu przez cały rok dużą wilgotność powietrza.

 

Temperatura

Najodpowiedniejsze temperatury w dzień to 24-32°C, a w nocy od 16 do 20°C z tego względu, że Vandy to południowoazjatyckie rośliny z ciepłego klimatu i wymagają dość wysokich temperatur - wyjątkiem jest Vanda Coerulea i niektóre jej hybrydy. Jak w przypadku większości roślin należy uważać na zimowe wietrzenie by nie przewiać rośliny silnym prądem powietrza o temperaturze bliskiej 0°C, może to spowodować przemarznięcie liści objawiające się ich szklistością i więdnięciem.

 

Światło

W pomieszczeniu najlepszym miejscem dla Wandy będzie południowe okno. Natomiast jeśli zdecydujemy się uprawiać roślinę na zewnątrz (przy temperaturze w nocy powyżej 10°C) należy umieścić ją w rozproszonym jasnym świetle, np. pod drzewem które dostarczy roślinie cienia. Na oświetlonym pełnym słońcem oknie południowym w okresie od maja do września trzeba zapewnić trochę cienia, na przykład przy użyciu cienkiej zasłony lub żaluzji. Pomimo światłolubności vand długotrwałe utrzymywanie się latem na parapecie temperatur powyżej 40°C także może spowodować dotkliwe poparzenia liści, a nawet wywołać śmierć rośliny.

 

Wilgotność

Najprostszym sposobem, by zapewnić storczykowi odpowiednią wilgotność jest użycie nawilżacza, lecz jeśli chcemy zrobić to taniej możemy po prostu je zamgławiać kilka razy dziennie. Vandy powinny być zadowolone przy wilgotności 50%.

 

Woda

Podłoże Vand nie może być przez cały czas wilgotne, między podlewaniami podłoże musi zupełnie przeschnąć. Jest to gatunek który trzeba podlewać mocno ale rzadko, zazwyczaj raz na 5-7 dni a zimą raz na tydzień, ponieważ zbyt częste podlewanie może powodować gnicie korzeni a w konsekwencji śmierć rośliny. Jeśli mają stać na parapecie, sadzimy je w podłożu dla storczyków, ale część korzeni powietrznych powinna wystawać poza doniczkę.

 

Vandy podlewane bez podłoża podlewamy codziennie rano, w letnie upały kilka razy dziennie wodą deszczową, z filtra odwróconej osmozy lub destylowana poprzez zanurzenie całych korzeni w wodzie na 30 min. Nie zaleca się podlewania wodą z kranu. Poza tym spryskujemy rośliny wodą.

 

Przesadzanie

Vandy możemy sadzić na dwa sposoby. Pierwszy tow doniczkach gdzie podłożem powinny być grube kawałki węgla drzewnego lub kory by korzenia miały swobodny dostęp powietrza. W taki przypadku przesadzać należy roślinę co 2 lata gdyż korzenie wyrastają poza doniczkę. Przy przesadzaniu oczyszczamy ze starego podłoża oraz martwych, zgniłych, brązowych lub pustych w środku korzeni w taki sposób by nie połamać tych zdrowych , żywych które są białe lub jasnobeżowe i jędrne w dotyku. Po przesadzeniu należy trzymać je sucho przez okres 2 tygodni by się zabliźniły.

 

Drugim sposobem jest wsadzenie storczyka do koszyczka bez podłoża w którym mogą rosnąć przez wiele lat. W takim przypadku nie musimy storczyka przesadzać ponieważ będzie on naturalnie rósł poza krawędzie kosza. Jeśli jednak zajdzie potrzeba przesadzenia rośliny to najlepiej wsadzić roślinę w dotychczasowym koszu do nowego, większego kosza i tak ją pozostawić.

 

Nawożenie

Ponieważ Vandy rosną szybko ważne jest by regularnie je nawozić. Jeśli nawozimy storczyk przy każdym podlewaniu (rozcieńczonym nawozem - zwykle 1/4 lub 1/2 zalecanej dawki nawozu) to dobrze jest co miesiąc przepłukać podłoże czystą wodą bez nawozu. Zimą nawozimy tylko co drugie lub trzecie podlewanie.

 

W przypadku storczyków uprawianych bez podłoża nawozimy roślinę przez cały rok co drugie lub trzecie podlewanie stosując 1/4 stężenia zalecanego na opakowaniu nawozu.

 

Copyright 2012 Deco Flores. Wykonanie: Studio WWW | Projektowanie stron www