• baner_strona_1.jpg
  • baner_strona_2.jpg
  • baner_strona_3.jpg
  • baner_strona_4.jpg
 

Kwiaty w twoim domu – Hedera, bluszcz

Bluszcz, to roślina, która zyskała popularność nie tylko jako roślina ogrodowa. Istnieje odmiana o drobniejszych liściach niż te ogrodowe, która sprawdza się też w domu. Do najpopularniejszych odmian należą Hedera helix i Hedera Canariensis.

 

Bluszcze domowe rosną do 2 m, z przyrostem 40 cm rocznie. Jeśli pędy nie napotkają na swojej drodze żadnych podpór będą one zwisać w dół.

 

Stanowisko / temperatura

Bluszcz o liściach zielonych referuje stanowisko półcieniste i cieniste, natomiast dla bluszczu o liściach pstrokatych zarezerwujmy miejsce w pomieszczeniach jasnych. W temperaturach gdzie występuje wyższa temperatura bluszcz należy często zraszać miękką wodą.

 

Podlewanie

Nie wolno dopuścić do przesuszenia ale też nie może stać w wodzie. Podłoże cały czas powinno być lekko wilgotne, a nadmiar wody powinien być usuwany z podstawki, gdyż zalanie podłoża może doprowadzić do gnicia korzeni a co za tym idzie śmieci rośliny.

Latem rośliny ustawione w miejscach nasłonecznionych podlewamy nawet 2 razy tygodniowo, zimą natomiast raz na tydzień lub rzadziej.

 

Nawożenie

W okresie od wiosny do jesieni przy cotygodniowym podlewaniu możemy nawozić roślinę nawozem do roślin zielonych.

 

Podłoże

Podłoże powinno być żyzne, nawet lekko gliniaste.

 

Pamiętaj!

Wszelkie prace przy bluszczu należy wykonywać w rękawiczkach lub po pracy dokładnie umyć ręce, gdyż bluszcz jest rośliną trującą. Wszystkie części rośliny zawierają saponiny , które działają drażniąco na skórę i spojówkę oka, a po spożyciu wywołują zaburzenia przewodu pokarmowego i układu nerwowego.

 

Szkodniki / choroby

W ciepłych, ogrzewanych wnętrzach w zimie istnieją świetne warunki do rozwoju dla najgroźniejszego szkodnika bluszczu – przędziorka. Jeśli na liściach zauważymy drobne pajęczynki i niewielkie „pajączki" może oznaczać to, że zostały one zaatakowane właśnie przez przędziorka. Wtedy najlepiej zastosować specjalne środki do zwalczania przędziorków lub często zraszać liście zimną wodą – przędziorki nie lubią wilgoci.

 

Przesadzanie

Jeśli zauważymy, że korzenie przerastają z dołu doniczki to znak , że roślinę należy przesadzić. Zanim się do tego zabierzemy, podlejmy bluszcz obficie wodą. Po przesadzeniu rośliny do nowej doniczki nie należy podlewać rośliny przez kilka dni. Starszym roślinom wystarczy wymiana górnej warstwy podłoża w doniczce.

 

Przycinanie

Decydując się na bluszcz pamiętajmy, że ważnym zabiegiem pielęgnacyjnym jest jego przycinanie. Główne pędy należy skracać minimum raz w roku co zapewni roślinom krzewiasty pokrój.

 

Rozmnażanie

  • przez sadzonki
    Bluszcz rozmnaża się przez sadzonki wierzchołkowe lub części pędu z jednym liściem. Sadzonki nie powinny być dłuższe niż 10 cm. Końcówki sadzonek warto zanurzyć w ukorzeniaczu, który znacznie przyspieszy ich ukorzenianie.

  • przez odkłady
    W tym przypadku nie odcinamy sadzonek od rośliny macierzystej. Pędy przyginamy i umieszczamy w doniczce wypełnionej podłożem. Dopiero po ukorzenieniu odkładów odcinamy je od rośliny macierzystej.

 

 

Copyright 2012 Deco Flores. Wykonanie: Studio WWW | Projektowanie stron www