• baner_strona_1.jpg
  • baner_strona_2.jpg
  • baner_strona_3.jpg
  • baner_strona_4.jpg
 

Kwiaty w twoim domu – Cyklameny perskie (Cyclamen persicum)

Cyklameny perskie zwane błędnie Fiołkami alpejskimi, należą do tej rodziny kwiatów doniczkowych, które cieszą nasze oczy swoimi kwiatami również zimą przybierają całą gamę kolorów - od białego, poprzez różowe, fioletowe, łososiowe do czerwonych. Przy zakupie należy zwrócić uwagę na ilość pąków kwiatowych ukrytych pod liśćmi. Aby zachęcić roślinę do produkcji nowych pąków kwiatowych należy usuwać stare, przekwitnięci kwiaty oraz żółte liści które mogą przyczynić się do zgnicia rośliny.

 

Częstym błędem jaki popełniamy jest wyrzucanie kwiata po jego przekwitnięciu. Jeśli odpowiednio o niego zadbamy, roślina może kwitnąć nawet 3 lata. Po przekwitnięciu ograniczamy podlewanie i całkowicie zaprzestajemy nawożenie.

 

Stanowisko

By cyklamen dobrze się rozwijał należy mu zapewnić stanowisko delikatnie zacienione. Nie może być narażony na bezpośrednie działanie promieni słonecznych gdyż słońce może zniszczyć jego delikatną strukturę liści. Dobry miejsce będzie parapet od strony północnej pod którym nie ma kaloryfera. Świetnie sprawdzi się także w oszklonej werandzie, ogrodzie zimowym czy nawet w łazience gdzie występuje większa wilgoć powietrza.

 

Temperatura / wilgotność

Najlepszą temperaturą dla prawidłowego rozwoju rośliny to 15 – 18oC w dzień oraz 12 – 15oC w nocy. Jeśli w pomieszczeniu będzie zbyt ciepło kwiaty i liście naszej cyklameny zaczną szybko opadać. W przypadku gdy wilgotność w otoczeniu jest zbyt mała możemy umieścić doniczkę na wilgotnym żwirze, pamiętając by doniczka nie stała bezpośrednio w wodzie.

 

Podlewanie

Cyklamen to roślina która sprawia dużo kłopotów zwłaszcza początkującym gdyż jest bardzo wrażliwa na podlewanie. Zbyt mokra jak i zbyt sucha ziemia może przyczynić się do gnicia bulw, więdnięcia liści i opadania kwiatów. Nie wskazane jest podlewanie rośliny od góry w jej centralnej części jak i utrzymywanie bulw zbyt wilgotnych. Kwiat należy podlewać poprzez wypełnienie letnią wodą podstawki a następnie po ok 30 minutach zlanie nadmiaru wody. Dobrze gdy podstawka będzie dużo szersza niż doniczka i dość głęboka.

 

Nawożenie

Kiedy zauważymy nowe liście i kwiaty warto dodawać do rośliny nawóz o większej ilości potasu. Warto zaopatrzyć się w specjalny nawóz do bratków i fiołków. W czasie kwitnienia nawozić można za każdym razem gdy podlewamy roślinę. Należy jednak unikać zbyt dużej ilości nawozu o wysokiej zawartości azotu który powoduje wzrost liści kosztem kwiatów.

 

Choroby

Najczęstszą przyczyną jest gnicie bulwy spowodowane nadmierną wilgotnością podłoża, które jest następstwem podlewania rośliny od góry. Dlatego tak ważne jest podlewanie rośliny poprzez wlewanie wody do podstawki.

 

Ze względu na specyficzne warunki uprawy, cyklamen często dotyka szara pleśń objawiającej się brązowawymi plamami z czasem pokrywającymi się szarym nalotem. By nie doprowadzić do śmierci rośliny należy jak najszybciej usunąć chore fragmenty a całą roślinę dokładnie spryskać odpowiednim preparatem np. Kaptan 50 lub Ronilian 50 WP.

 

Należy pamiętać by usuwać przekwitnięte kwiaty i liście oraz nie ustawiać doniczek w nieprzewiewnych miejscach.

Inną chorobą na którą warto zwrócić uwagę jest mączniak prawdziwy, a w przypadku młodych roślin także zgorzel siewek.

 

 

Copyright 2012 Deco Flores. Wykonanie: Studio WWW | Projektowanie stron www