• baner_strona_1.jpg
  • baner_strona_2.jpg
  • baner_strona_3.jpg
  • baner_strona_4.jpg
 

Kwiaty w twoim domu – Fiołek afrykański

Fiołek afrykański, Fiołek domowy, Saintpaulia, Sępolia

 

Fiołek afrykański to pięknie prezentujący się na naszym parapecie kwiat doniczkowy obficie kwitnący nawet przez cały rok przy odpowiedniej pielęgnacji. Kwiaty występują w kolorach od ciemnofioletowej po jasny fiolet, róż, biały, niebieski, czerwony a także dwukolorowy. Spotkać można również odmiany z kolorowymi liśćmi.

 

Stanowisko

Jest to roślina która potrzebuje starannej pielęgnacji. Nie należy wystawiać jej na bezpośrednie działanie słońca, które może doprowadzić do pojawienia się na nich żółtych plam. Wskazane jest umieszczanie doniczki na parapecie od strony północnej lub północno-zachodniej. Optymalną temperaturą jest 16−18°C, wtedy kwitnie dłużej. Temperatura maksymalna uprawy nie może przekroczyć 25°C, a minimalna niższa niż 15°C.

 

Podlewanie

Roślinę należy podlewać w momencie gdy ziemia będzie lekko przeschnięta, napełniając podstawkę wodą odstałą i niezawierającą wapń. Po upływie 30 min zlewamy niepobraną przez bryłę korzeniową wodę. Nie możemy dopuścić do zalania rośliny bo skutkuje to jej gniciem. Jeśli przydarzy nam się taka sytuacja możemy wyciągnąć roślinkę z doniczki i rozpocząć 1-3 dniowy proces podsuszania korzenia. Fiolka należy przesadzić do nowej ziemi.

 

W okresie wiosenno-letnim fiołka należy nawozić raz na dwa tygodnie płynnym nawozem do kwiatów kwitnących. Jeśli roślina nie kwitnie możemy raz w czasie sezonu dodać do wody szczyptę uwodnionego siarczanu magnezu który pobudzi roślinę do kwitnienia.

 

Wskazówka - przyczyną braku kwitnienia może być zbyt duża doniczka.

 

Przesadzanie / rozmnażanie

Fiołka przesadzamy wiosną najlepiej do niedużych doniczek w kształcie mis w których fiołki lepiej kwitną. Gleba powinna składać się z substratu torfowego lub ziemi próchniczej o pH 6 - 7.

 

Rozmnażanie jest bardzo proste. Wystarczy sadzonkę w postaci odciętego liścia umieścić w małej doniczce z mieszanką z torfu z piaskiem lub gotowym substracie do ukorzeniania sadzonek najlepiej na parapecie nad kaloryferem. Fiołek zakwita po ok 6 miesiącach od momentu posadzenia.

 

Choroby / szkodniki

Alarmem, że coś złego dzieje się z naszym fiołkiem afrykańskim jest stan jej liści, dlatego nie należy bagatelizować żadnych plam, przebarwień, znamion itd.

 

Zabronione jest zraszanie fiołka gdyż w ten sposób uszkodzimy liście na których pojawią się brązowe plamy. Trzymając kwiata w kuchni lub w przeciągu możemy zauważyć żółknięcie rośliny w takim przypadku należy fiołka przenieść w inne miejsce. Od zbyt suchego powietrza oraz niedostatecznego nawodnienia liście naszego fioła mogą stać się wiotkie i zawijać się. Natomiast gdy liście są wydłużone i zwiotczałe może oznaczać, że roślina przebywa w zbyt zimnym pomieszczeniu. Blednące liście fiołka mogą wskazywać na brak pokarmu lub zbyt nasłonecznione miejsce.

 

Sępolię mogą zaatakować przędziorki (czerwone pajączki), wełnowce lub mączniak prawdziwy. W przypadku pierwszych szkodników liście fiołka stają się brązowe, suche i nadmiernie mechate, czasem pojawia się na nich pajęczynka. Wełnowce zaś powodują zwiotczenie i oklapnięcie liści lub też pojawienie się białych kłaczków w miejscu stykania się ogonka z blaszką liściową oraz kosmatych plamek na liściach. Na górnej powierzchni liści fiołka zaatakowanego przez mączniaka pojawia się biały, sypki puder. W przypadku wystąpienia wyżej wymienionych objawów roślina musi zostać odseparowana i opryskana specjalnymi preparatami.

 

Copyright 2012 Deco Flores. Wykonanie: Studio WWW | Projektowanie stron www