• baner_strona_1.jpg
  • baner_strona_2.jpg
  • baner_strona_3.jpg
  • baner_strona_4.jpg
 

Kwiaty w twoim domu – Azalia doniczkowa

By roślina długo cieszyła nasze oko swym pięknem przy zakupie zwróćmy uwagę na to by liście rośliny były ciemnozielone i błyszczące, bez plam i oznak żerowania szkodników, a roślina oprócz pięknie rozwiniętych kwiatów posiadała sporo pąków.

 

Stanowisko

Dla azalii wybieramy w mieszkaniu miejsce z dala od kaloryferów, nie bezpośrednio na słońcu ale najjaśniejsze, ponieważ do prawidłowego wzrostu potrzebna jest jej odpowiednia ilość światła, którego w okresie zimowym w mieszkaniu nie ma zbyt wiele. Nie należy ustawiać azalii doniczkowej w przeciągu. Od połowy maja można wystawić azalię na zacienione miejsce na balkonie lub wkopać doniczkę w ogrodzie np. pod drzewem.

 

Podłoże dla azalii powinno być kwaśne, takie jak dla rododendronów (pH 3,5–4,5). Najłatwiej kupić gotowe podłoże specjalistyczne dla azalii. Nie zapominajmy o drenażu na dnie doniczki.

 

Temperatura

Azalia doniczkowa lubi niską temperaturę – najlepiej czuje się w 10–12 st. Celsjusza (max 15 st. C). Przy wyższych temperaturach roślina zacznie zrzucać liście.

 

Podlewanie

Zalecane jest codzienne sprawdzanie podłoża czy nie jest zbyt suche. Azalia lubi wilgoć. Przesuszenie może doprowadzić do opadnięcia liści i kwiatów. Do podlewania najlepiej jest używać wody przegotowanej o temperaturze pokojowej. Roślinę podlewamy dużą ilością wody a następnie odlewamy jej nadmiar z podstawki, aby uniknąć gnicia korzeni. Jesienią, w okresie tworzenia się pąków, stopniowo powinno się ograniczyć podlewanie.

 

Jeśli zdarzy nam się przesuszyć podłoże wstawiamy doniczkę z rośliną do miski z wodą, by ziemia w doniczce nasiąkła wodą. Po około godzinie doniczkę wyjmujemy z wody, a jej nadmiar odlewamy.

 

Nawożenie

Wskazane jest zasilanie azalii od kwietnia do sierpnia nawozem do rododendronów. Nawóz powinien zawierać potas. Ważne by nie zasilać rośliny gdy podłoże jest suche- zawsze najpierw należy roślinę podlać.

 

Uwaga

Uszczykiwanie wierzchołków pędów powoduje rozkrzewianie się azalii i obfite kwitnienie.

Azalie doniczkowe nie lubią wapiennego podłoża i twardej wody. Szkodzi im nadmierne podlewanie i słoneczne stanowisko.

 

 

Copyright 2012 Deco Flores. Wykonanie: Studio WWW | Projektowanie stron www