• baner_strona_1.jpg
  • baner_strona_2.jpg
  • baner_strona_3.jpg
  • baner_strona_4.jpg
 

św. Mikołaj

Od najmłodszych lat św. Mikołaj przedstawiany jest nam jako uśmiechnięty starzec z długą, białą brodą, ubrany w czerwony strój i czapkę z białym pomponem na końcu. Na swych latających wielkich saniach zaprzęgniętych przez renifery przemierza świat dostarczając do domów prezenty.

 

Taki obraz świętego Mikołaja to nic innego jak fałszywa kreacja, którą stworzyła popkultura i branża handlowa.

 

Mikołaj był biskupem z Miry, który od najmłodszych lat był bardzo pobożny i chętnie pomagał ubogim, gdyż wywodził się z zamożnej rodziny.

 

Pewnego dnia Mikołaj dowiedział się, że jeden z mieszkańców Patary który wychowywał 3 córki popadł w biedę. By uchronić je przed nędzą i by mogły wyjść za mąż, pod osłoną nocy 3 krotnie wrzucił im przez okno sakiewkę z pieniędzmi.

 

Ta i wiele innych cudownych historii o życiu biskupa Miry przyczyniły się do jego beatyfikacji i na zawsze rozsławiły imię Mikołaja jako orędownika biednych i potrzebujących pomocy. Niewiele osób wie, że św. Mikołaj jest także patronem marynarzy. Podczas jego pielgrzymki do Jerozolimy na morzu rozpętała się potężna burza. Wokół biskupa zgromadziła się cała załoga prosząc o wstawiennictwo do Boga, który wysłuchał modlitw i statek ocalał.

 

W Polsce tradycję składania podarków w dzień św. Mikołaja rozpowszechnił ks. Piotr Skarga, który w Krakowie założył tzw. Skrzynkę św. Mikołaja, z której 6 grudnia wypłacano pieniądze dla biednych ale uczciwych dziewcząt by umożliwić im zamążpójście lub wstąpienie do klasztoru.

 

Gdzieniegdzie panował zwyczaj, że po domach chodził chłopiec przebrany za Świętego obdarowując dzieci jabłkami, a w domach gdzie były panny na wydaniu odczytywał ułożone przez siebie rymowanki o każdej z nich. Dziewczynie która nie wyszła w minionym roku za mąż dawał wianek z suchej koniczyny a młodej mężatce wianek z grochu.

 

Podarki z dawnych lat to pierniki, obwarzanki, drewniane zabawki, obrazki i ciepła odzież. Niegrzeczne dzieci nie otrzymywały prezentów, a bardzo niesforne otrzymywały rózgę.

 

W dzisiejszych czasach dzieci uświadomione przez swoich rodziców nie wierzą w św. Mikołaja, nie zdają sobie sprawy, że jest to postać historyczna, wyniesiona przez Kościół na ołtarze. Pamiętajmy, że dzień świętego Mikołaja ma na celu przede wszystkim sprawianie radości innym. Pamiętajmy także, żeby ta potrzeba rodziła się z serca, a nie z kolorowych wystaw i mody na mikołajki.

 

Copyright 2012 Deco Flores. Wykonanie: Studio WWW | Projektowanie stron www